Ambalaža, kao sastavni deo gotovo svakog proizvoda, sve češće dolazi u fokus klimatskih politika kupaca, proizvodjača i regulatornih zahteva EU tržišta. Kupci iz prehrambene, hemijske, kozmetičke i industrijske sfere već traže kvantifikovane podatke o ugljeničnom otisku ambalaže, često u formatu Product Carbon Footprint (PCF) ili kroz Environmental Product Declaration (EPD).
Razlog nije samo reputacija, već konkretne obaveze koje proizlaze iz SBTi klimatskih ciljeva i izveštavanja po TCFD preporukama i direktni zahtevi EU kupaca u okviru ugovora i due diligence
Izazov za proizvodjače ambalaže i njihove kupce predstavljaju sl ključne E teme:
-smanjenje ugljeničnog otiska i potrošnja energije
-poreklo sirovina
-reciklabilnost (poznat kraj životnog ciklusa)
-biorazgradnja i toksikacija
Ambalaže koje ne mogu da obezbede podatke i dokaze, kao i da ispune odredjene kriterijum — posebno višeslojne fleksibilne strukture — biće pod sve većim pritiskom propisa i gubitka tržišta.
Ugljenični otisak ambalaže značajno varira u zavisnosti od materijala – kreće se od oko 0.6 kg CO₂e/kg za papir i karton, pa sve do 10–12 kg CO₂e/kg za primarni aluminijum. Istovremeno višeslojna i kompozitna ambalaža dostiže visoke vrednosti zbog kompleksne proizvodnje i nereciklabilnosti (npr. kesice za grickalice, vakum ambalaža, TetraPak, ambalaža sa metaliziranim slojevima), u rasponu od 4,5-9, dok je otisak ambalaže od termoplastičnih polimera (PP-HDPE/LDPE-PET) u rasponu 1,6 do 3,5.
Svaka kompanije bi u skladu sa SBTi i TCFD zahtevima trebala da izmeri ugljenični otisak proizvoda u granicama S1 do S3, postavi ciljeve i mere za smanjenje otiska (strategija dekarbonizacije), identifikuje klimatske rizike i proceni otpornost poslovnog modela, i da o tome izveštava u skladu sa medjunardnim standardima ESR, IFRS i zahtevima CDP i EcoVadis-a.
Pored toga kupci u lancima dobavljača traže od proizvodjača ambalaža Environment deklaracija za prozvode, koje sadrže podatke o emisije CO₂, energiji, vodi, otpad, reciklaži, kiselost, eutrofikacija, abiotski resursi i stvaranje smoga. Takodje, u postupcima javnih zelenih nabavki unutar EU i sektora gradjevine EPD za ambalažne proizvode se traži kao uslov za ponudjače/dobavljače.